O mnie

Urodziłem się na wschodnim pograniczu, w Tomaszowie Lubelskim. Od lat chłopięcych fascynowały mnie  historia i literatura. Po ukończeniu studiów polonistycznych na UMCS w Lublinie poświęciłem się robocie literackiej, pracując jednocześnie w Wojew. Domu Kultury w Zamościu. W latach 80. XX wieku sporo szumu narobiła moja niekonwencjonalna powieść pt. Lot, wydana przez SW Czytelnik. Część krytyki zaklasyfikowała jako skandalizującą, epatującą nadmiarem scen erotycznych. Otrzymałem za nią Nagrodę Bolesława Prusa. Powieści  Lot i wydana kilka lat później Gra, leżą w nurcie prozy eksperymentalnej, afabularnej, jednak rozliczającej w sposób bezkompromisowy polską rzeczywistość lat 70. i bezdech, traumę stanu wojennego.  W 1976 r. założyłem i przez 7 lat opiekowałem się  grupą młodych poetów o nazwie Zamoście.

Po kilkuletniej przygodzie w lubelskich tygodnikach społeczno-kulturalnych trafiłem do Lubelskiego Ośrodka TV (1991) , gdzie pracuję do dziś. Nieprzerwanie fascynuje mnie Ściana Wschodnia, jej różnobarwny konglomerat kultur, narodowości i religii. Odbieram ją w sposób autochtoński. W telewizji zrealizowałem ok. 300 filmów edukacyjnych, dokumentalnych, reportaży i felietonów w większości odnoszących się do ziem i ludzi pogranicza – artystów, naukowców, historyków, którzy tutaj się urodzili lub tworzyli. Z satysfakcją wyszukuję twórców wybitnych, których lekkomyślnie zapomnieliśmy spychając do lamusa, dostępnego jedynie dla naukowców. Stąd  realizacje filmów o Karolu Lipińskim (Zapomniany wirtuoz, Lipiński w Dreźnie) – największym polskim kompozytorze przed Chopinem, Franciszku Lesslu (Zapomniana muzyka) – najwybitniejszym pianiście i kompozytorze utworów fortepianowych epoki przed chopinowskiej, czy Józefie Ignacym Kraszewskim (Uwikłany w historię) – nie autorze powieści, lecz wybitnym intelektualiście europejskim  i czołowym sowietologu swojego czasu. Jestem autorem  cyklów: Pogranicze, Browary Polskie, Z biegiem Bugu, filmów historycznych, m.in. Goci z Kotliny Hrubieszowskiej, Śladami bohaterów „Ogniem i mieczem”, Bastiony Rzeczypospolitej. Dzięki Jerzemu Lewczyńskiemu odkryłem i spopularyzowałem dorobek Feliksa Łukowskiego, kresowego fotografa, którego dokumentalny zbiór fotografii z lat 30.-60. XX wieku zaliczany jest dzisiaj do kilku najcenniejszych w Polsce (filmy: Zostały tylko fotografie i Fotografowie prowincjonalni).

Za twórczość literacką i filmową otrzymałem m.in. nagrody: Bolesława Prusa (1986), Polcul Foundation (1992), Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin (2008) oraz nagrody na międzynarodowych festiwalach filmów telewizyjnych w Łucku (2006) i Częstochowie (2011). Książce Leśmian, Leśmian… przyznano wyróżnienie w 49. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2008.

 

http://www.mdk2.lublin.pl/kulik/

http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,autorzy,249.html

teatrnn.pl/leksykon/node/1032/adam_wiesław_kulik

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s